All Products
Keywords [ battery operated smoke detectors ] match 113 Products.
85dB Smoke Carbon Monoxide Detectors Compact Smoke Carbon Monoxide Alarm
| Item: | Smoke Carbon Monoxide Detectors |
|---|---|
| Test Button: | Included For Manual Testing |
| Humidity Range: | 10% To 90% Non-condensing |
Smart CO Carbon Monoxide Detector 433MHz Interconnected Smoke Alarms OEM
| Name: | CO Carbon Monoxide Detector |
|---|---|
| Certifications: | SGS,CE, UKCA |
| Usage: | CO Detection And Alarm |
Professional OEM 10-Year Lithium Battery Smoke Carbon Monoxide Detector with Dual Detection System and 85dB Alarm Sound
| Installation: | Battery-powered |
|---|---|
| Sensitivity: | 0.1% - 0.15% Obscuration Per Foot |
| Silencebutton: | Yes, To Temporarily Silence Alarm |
Factory OEM 10-Year Lithium Battery Smoke Carbon Monoxide Detector with ABS Fireproof Housing and EN14604 & EN50291 Certification
| Sensor Life: | Up To 10 Years |
|---|---|
| Led Indicator: | Red LED For Alarm Status |
| Voltage: | 3V |
OEM 10-Year Lithium Battery Smoke Carbon Monoxide Detector with Dual Detection System and 85dB Alarm Sound
| Temperature Range: | -10°C To 50°C (14°F To 122°F) |
|---|---|
| Display: | Digital Display For CO Levels |
| Weight: | Around 180 Grams |
Residential Carbon Monoxide And Smoke Alarm 3V 10 Year Smoke Carbon Monoxide Detector
| Name: | Carbon Monoxide And Smoke Alarm |
|---|---|
| Reset Time: | Less Than 1 Second |
| Led Indicator: | Red LED For Alarm And Green LED For Power |
ODM 10-Year Lithium Battery Smoke Carbon Monoxide Detector with Photoelectric and Electrochemical Sensors and 85 dB Alarm Sound
| Detectiontype: | Smoke And Carbon Monoxide Detector |
|---|---|
| Mountingtype: | Ceiling Or Wall Mount |
| Sensor Technology: | Photoelectric Smoke Sensor And Electrochemical CO Sensor |
White Smoke Carbon Monoxide Detectors Photoelectric Fire Alarm CO Detector OEM
| Item: | Smoke Carbon Monoxide Detectors |
|---|---|
| Color: | Light White |
| Testbutton: | Yes |
Factory Direct 10-Year Lithium Battery Smoke Carbon Monoxide Detector with Electrochemical and Photoelectric Sensors and 85dB Alarm Sound
| Voltage: | 3V DC |
|---|---|
| Installation: | Ceiling Or Wall Mount |
| Alarmsoundlevel: | 85 DB At 10 Feet |
ODM 10-Year Lithium Battery Smoke Carbon Monoxide Detector with Dual Detection System and 85dB Alarm Sound
| Sensor Type: | Photoelectric/Electrochemical Sensor |
|---|---|
| Detection Type: | Smoke And Carbon Monoxide |
| Testbutton: | Yes |

