All Products
Keywords [ battery powered co detectors ] match 182 Products.
EN50194 Certified Methane Gas Detector Portable Propane Gas Detector Wall Mounted / Tabletop
| Name: | Methane Gas Detector |
|---|---|
| Alarm Sound Level: | ≥85dB At 1 Meter |
| Dimensions: | Approx. 96mm X 96mm X 40mm |
Reliable Carbon Monoxide CO Alarm TUV Approved CO Detector With 7 Year Lifespan
| Standby Current: | ≤10uA |
|---|---|
| Temperature Range: | -10°C To 50°C |
| Sound Level: | ≥85dB/3m |
Professional OEM CO Carbon Monoxide Detector with 7 Years Life EN 50291 TÜV Approved and Electrochemical Sensor
| The Battery Life: | ≥12 Months |
|---|---|
| Material: | PC, Anti-scratch |
| Standby Working Current: | ≤15uA |
Professional OEM 10-Year Lithium Battery Smoke Carbon Monoxide Detector with Dual Detection System and 85dB Alarm Sound
| Installation: | Battery-powered |
|---|---|
| Sensitivity: | 0.1% - 0.15% Obscuration Per Foot |
| Silencebutton: | Yes, To Temporarily Silence Alarm |
Smart WiFi Carbon Monoxide Detector 4.5V Wireless CO Detectors With 10 Year Sensor
| Name: | WIFI Carbon Monoxide Detector |
|---|---|
| Installation: | Wall Mount |
| Compatibility: | IOS And Android |
OEM Smart Smoke Carbon Monoxide Detector
| Operating Voltage: | DC 4.5V |
|---|---|
| Test Button: | Included For Manual Testing |
| Material: | ABS Fireproof |
85dB Smoke Carbon Monoxide Detectors Industrial Battery Operated Carbon Monoxide Detectors
| Name: | Smoke Carbon Monoxide Detectors |
|---|---|
| Sensor Life: | Up To 10 Years |
| Sensor Technology: | Electrochemical For CO, Photoelectric For Smoke |
EN14604 Certified Zigbee Smoke Detector 3 Year Smart Fire Safety Smoke Alarms
| Name: | Zigbee Smoke Detector |
|---|---|
| Material: | ABS Fireproof |
| Sensitivity: | Complies With EN14604 Standards |
Long Life 7 Years TÜV Certified CO Carbon Monoxide Detector with Electrochemical Sensor
| Operating Voltage: | 4.5V DC |
|---|---|
| Material: | ABS Plastic |
| Humidity: | 0 To 95% RH,no Condensation |
Professional Grade CO Carbon Monoxide Detector with 7 Years Life, TÜV Certified and AA Operated
| Installation: | Wall Mount Or Tabletop |
|---|---|
| Power Supply: | 4.5V DC |
| Humidity: | 0 To 95% RH,no Condensation |

