All Products
Keywords [ battery powered co detectors ] match 186 Products.
85 dB Battery Operated Smoke Detector
| Certifications: | SGS Listed, CE Compliant |
|---|---|
| Temperaturerange: | -10°C To 50°C (14°F To 122°F) |
| Detectiontype: | Photoelectric |
Custom Carbon Monoxide And Smoke Alarms 5 Year Battery Carbon Monoxide Detectors With HD LCD Display
| Item: | Carbon Monoxide And Smoke Alarms |
|---|---|
| Usage: | Fire Detection And Alarm System |
| Material: | ABS Fireproof |
Battery Operated Carbon Monoxide Alarms TUV Certified CO Detectors With Electrochemical Sensor
| Operatingtemperaturerange: | -10°C To 50°C |
|---|---|
| Humidityrange: | 0% To 95% Non-condensing |
| Testfeature: | Manual Test Button |
TÜV Certified CO Carbon Monoxide Detector with 7 Years Life and AA Battery Operation
| Powersource: | Battery Operated |
|---|---|
| Material: | ABS Plastic |
| Responsetime: | Less Than 30 Seconds |
EN50291 Certified Carbon Monoxide Gas Detectors Voice Prompt CO Gas Detectors With 9V Battery
| Calibration: | Automatic And Manual Calibration Options |
|---|---|
| Display: | Digital LCD Display |
| Operating Temperature: | -10°C To 50°C |
SGS Tested CO Carbon Monoxide Detector with 10 Year Battery Life and 30 Month Warranty
| Item: | Conventional CO Detector |
|---|---|
| Batterylife: | Up To 10 Years |
| Color: | Light Grey |
Residential Battery Interconnected Smoke Alarms Wired / Wireless RF Smoke Detector
| Product Name: | Battery Interconnected Smoke Alarms |
|---|---|
| Connectivity: | Interconnected (wired Or Wireless) |
| Dimensions: | Typically 105mm In Diameter |
OEM Smart 10-Year Lithium Battery Smoke Carbon Monoxide Detector with Photoelectric/Electrochemical Sensor and 85dB Alarm Sound
| Certifications: | SGS Listed, EN Compliant |
|---|---|
| Sensor Technology: | Photoelectric/Electrochemical |
| Displaytype: | Digital LCD / LED Indicator |
High Performance CO Carbon Monoxide Detector with 7 Years Life TÜV Lab Certified Electrochemical Sensor
| Material: | ABS Plastic |
|---|---|
| Rated Voltage: | 4.5V DC |
| Humidity: | 0 To 95% RH,no Condensation |
Wall Mounted / Ceiling Mounted Fire Safety Alarm EN Standard Zigbee Smoke Detectors
| Installationtype: | Wall-mounted Or Ceiling-mounted |
|---|---|
| Alerttype: | Push Notification And Alarm |
| Dimensions: | Approx. Dia 104 Mm |

