All Products
Keywords [ carbon monoxide monitor ] match 138 Products.
Industrial Grade CO Carbon Monoxide Detector with 10-Year Design Lifetime and EN50291 Approved Electrochemical Sensor
| Batterylife: | Up To 10 Years |
|---|---|
| Sensitivity: | Meets EN50291 Standards |
| Productname: | CO Detector |
EN50291 Certified Carbon Monoxide Gas Detectors Voice Prompt CO Gas Detectors With 9V Battery
| Calibration: | Automatic And Manual Calibration Options |
|---|---|
| Display: | Digital LCD Display |
| Operating Temperature: | -10°C To 50°C |
TÜV Approved CO Carbon Monoxide Detector with 7 Years Life and Electrochemical Sensor for Reliable Protection
| Voltage: | 4.5V DC |
|---|---|
| Item: | CO Detector |
| Weight: | 180 Grams |
TÜV Certified CO Carbon Monoxide Detector with 7 Years Life and AA Battery Operation
| Powersource: | Battery Operated |
|---|---|
| Material: | ABS Plastic |
| Responsetime: | Less Than 30 Seconds |
Factory Direct 10-Year Lithium Battery Smoke Carbon Monoxide Detector with Electrochemical and Photoelectric Sensors and 85dB Alarm Sound
| Voltage: | 3V DC |
|---|---|
| Installation: | Ceiling Or Wall Mount |
| Alarmsoundlevel: | 85 DB At 10 Feet |
10-Year Lithium Battery Smoke Carbon Monoxide Detector with 85dB Alarm Sound and Dual Detection System
| Certifications: | CE/ROHS Certified |
|---|---|
| Color: | Light White |
| Humidity Range: | 10% To 95% Non-condensing |
Customizable Smoke Carbon Monoxide Detector with 10-Year Lithium Battery and Photoelectric/Electrochemical Sensor EN50291 EN14604 Certified
| Sensor Type: | Photoelectric/Electrochemical Sensor |
|---|---|
| Humidity Range: | Up To 85% RH |
| Sensor Life: | 10 Years |
Customizable Smoke Carbon Monoxide Detector with 10-Year Lithium Battery and Photoelectric/Electrochemical Sensor EN50291 EN14604 Certified
| Sensor Type: | Photoelectric/Electrochemical Sensor |
|---|---|
| Humidity Range: | Up To 85% RH |
| Sensor Life: | 10 Years |
SGS Tested CO Carbon Monoxide Detector with 10 Year Battery Life and 30 Month Warranty
| Item: | Conventional CO Detector |
|---|---|
| Batterylife: | Up To 10 Years |
| Color: | Light Grey |
10 Year Battery Life CO Carbon Monoxide Detector with Electrochemical Sensor and ABS Fireproof Housing
| Detection Type: | Electrochemical Sensor |
|---|---|
| Material: | ABS Fireproof |
| Alarm Sound Level: | 85 DB At 10 Feet |

