All Products
Keywords [ battery operated fire alarms ] match 211 Products.
OEM Professional CO Detector SGS Tested Carbon Dioxide Alarms With Backup Battery And 5 Year Lifetime
| Name: | Professional CO Detector |
|---|---|
| Weight: | 230 Grams |
| Alarm Type: | Audible And Visual |
Professional OEM 10-Year Lithium Battery Smoke Carbon Monoxide Detector with Dual Detection System and 85dB Alarm Sound
| Installation: | Battery-powered |
|---|---|
| Sensitivity: | 0.1% - 0.15% Obscuration Per Foot |
| Silencebutton: | Yes, To Temporarily Silence Alarm |
3V Fire Alarm Smoke Detector Compact Fire Alarm Detection Systems High Sensitivity
| Name: | Fire Alarm Smoke Detector |
|---|---|
| Dimensions: | Diameter 120mm, Height 40mm |
| Detection Type: | Photoelectric |
85dB Photoelectric Sensor Smoke Alarm Low Power 10 Year Lithium Smoke Detectors White
| Item: | Photoelectric Sensor Smoke Alarm |
|---|---|
| Reset Time: | Less Than 1 Second |
| Reset Function: | Manual Reset After Alarm |
Wireless / Wired RF Interlinked Smoke Alarms Battery Powered Commercial Carbon Monoxide Alarm
| Name: | RF Interlinked Smoke Alarms |
|---|---|
| Alarmsoundlevel: | 85 DB At 10 Feet |
| Batterylife: | Up To 10 Years (for Sealed Lithium Batteries) |
CE Certified Lithium Battery Smoke Alarms
| Dimensions: | Around 105mm Diameter |
|---|---|
| Operating Temperature Range: | -10°C To 50°C (14°F To 122°F) |
| Battery Life: | Up To 10 Years |
Lithium Battery WIFI Carbon Monoxide Detector 3V Tuya CO Detector OEM
| Name: | Wifi Carbon Monoxide Detector |
|---|---|
| Operating Voltage: | DC 3V |
| Color: | White |
OEM ODM Photoelectric Fire Alarm 85 DB 10 Year Smoke Alarms Professional Grade
| Type: | Photoelectric |
|---|---|
| Environmental Temperature: | -10℃ ~ +50℃ |
| Item: | Fire Alarm Smoke Detector |
Battery Powered WIFI Smoke Alarms Photoelectric Smart Fire Detector With 3 Year Battery Life
| Name: | WIFI Smoke Alarms |
|---|---|
| Connectivity: | WiFi |
| Compatibility: | IOS And Android Devices |
OEM / ODM Interconnected Smoke Detectors Photoelectric Smoke CO Alarms
| Name: | Interconnected Smoke Detectors |
|---|---|
| Alarm Sound Level: | 85 DB At 10 Feet |
| Interconnection Range: | Up To 1000 Feet |

