All Products
Keywords [ battery operated fire alarms ] match 211 Products.
Reliable Carbon Monoxide CO Alarm TUV Approved CO Detector With 7 Year Lifespan
| Standby Current: | ≤10uA |
|---|---|
| Temperature Range: | -10°C To 50°C |
| Sound Level: | ≥85dB/3m |
ODM 10-Year Battery Powered Smoke Carbon Monoxide Detector with 85 dB Alarm and Photoelectric/Electrochemical Sensor
| Alarm Sound Level: | 85 DB At 10 Feet |
|---|---|
| Powersource: | Battery-operated |
| Endoflifesignal: | Audible Chirp And/or Visual Indicator |
10-Year Battery Life Smoke and CO Detector with Photoelectric/Electrochemical Sensor and 85dB Alarm Sound
| Powersource: | Battery Operated |
|---|---|
| Certifications: | SGS Listed, CE Compliant |
| Mounting Type: | Ceiling Or Wall Mount |
Custom Carbon Monoxide And Smoke Alarms 5 Year Battery Carbon Monoxide Detectors With HD LCD Display
| Item: | Carbon Monoxide And Smoke Alarms |
|---|---|
| Usage: | Fire Detection And Alarm System |
| Material: | ABS Fireproof |
Professional Smoke Carbon Monoxide Detector with 10-Year Lithium Battery Photoelectric/Electrochemical Sensor and 85dB Alarm Sound
| Temperature Range: | -10°C To 50°C |
|---|---|
| Displaytype: | Digital LCD / LED Indicator |
| Power Source: | Battery-operated |
4.5V Professional CO Detector ABS Battery Powered CO Detectors CE Certified
| Name: | Professional CO Detector |
|---|---|
| Test Button: | Yes |
| Weight: | 180 Grams |
OEM Sealed Lithium Battery Smoke Alarm Customizable EN14604 Smoke Detector
| Product Name: | Sealed Lithium Battery Smoke Alarm |
|---|---|
| Size: | Diameter 120 Mm, Height 40 Mm |
| Testbutton: | Included For Manual Testing |
10 Year Battery Interconnected Smoke Detectors 85 dB CO Smoke Alarms OEM / ODM
| Name: | Battery Interconnected Smoke Detectors |
|---|---|
| Battery Life: | Up To 10 Years (for Sealed Battery Models) |
| Alarm Sound Level: | 85 DB At 10 Feet |
Residential / Commercial 10 Year Lithium Smoke Alarms High Accuracy Photoelectric Smoke Alarms
| Name: | 10 Year Lithium Smoke Alarms |
|---|---|
| Material: | ABS Plastic |
| Certifications: | CE/UKCA/SGS |
Voice Prompt Carbon Monoxide Gas Alarm 9V Battery Gas And CO Detector Reliable
| Name: | Carbon Monoxide Gas Alarm |
|---|---|
| Sensor Type: | Electrochemical/Semiconduct Sensor |
| Alarm Type: | Voice AndAudible And Visual Alarm |

