All Products
Keywords [ battery operated fire alarms ] match 211 Products.
TÜV Certified CO Carbon Monoxide Detector with 7 Years Life and AA Battery Operation
| Powersource: | Battery Operated |
|---|---|
| Material: | ABS Plastic |
| Responsetime: | Less Than 30 Seconds |
Battery Operated WIFI Carbon Monoxide Detector
| Battery Life: | Up To 3 Year |
|---|---|
| Detection Type: | Carbon Monoxide And Smoke |
| Self-Test Feature: | Yes, With Test Button |
EN Certified Smoke Carbon Monoxide Detectors Battery Operated Residential Carbon Monoxide Detector
| Name: | Smoke Carbon Monoxide Detectors |
|---|---|
| Alarm Sound Level: | 85 DB At 10 Feet |
| End-Of-Life Warning: | Yes |
Battery Operated Zigbee Detector EN14604 Certified Smart Smoke Alarms OEM
| Name: | Zigbee Detector |
|---|---|
| Sensor Type: | Photoelectric Sensor |
| Dimensions: | Diameter 120mm, Height 40mm |
EN50291 Certified Carbon Monoxide CO Alarms 10 Year Battery Powered CO Alarm For Home And Commercial
| Name: | Carbon Monoxide CO Alarms |
|---|---|
| Responsetime: | Less Than 30 Seconds |
| Humidityrange: | 10% To 90% Non-condensing |
10-Year Lifespan Smoke Carbon Monoxide Detector with Photoelectric Sensor and Battery Operation
| Batterylife: | Up To 10 Years |
|---|---|
| Operating Voltage: | DC 3V |
| Humidityrange: | 10% To 95% Non-condensing |
433MHz Interconnected Smoke Detectors Battery Operated Interconnected Carbon Monoxide Detector
| Name: | Interconnected Smoke Detectors |
|---|---|
| Usage: | CO Detection In Fire Alarm System |
| Installation Type: | Ceiling Or Wall Mount |
Battery Operated Smart Carbon Monoxide Detectors App Controlled 10 Year CO Detector Customized
| Name: | Smart Carbon Monoxide Detectors |
|---|---|
| Alarm Type: | Loud Audible Alarm |
| Operating Temperature: | -10°C To 50°C |
EN14604 / EN50291 Certified Smoke Carbon Monoxide Alarms Battery Operated Home CO Detectors
| Name: | Smoke Carbon Monoxide Alarms |
|---|---|
| End-Of-Life Warning: | Yes |
| Silence/Hush Feature: | Yes |
3 Year Battery Wireless Smoke Alarms
| Alarm Type: | Loud Siren |
|---|---|
| Interconnectivity: | Supports Multiple Detectors Interconnection |
| Weight: | Around 180 Grams |

