All Products
Keywords [ battery carbon monoxide detector ] match 171 Products.
Long Life 7 Years TÜV Certified CO Carbon Monoxide Detector with Electrochemical Sensor
| Operating Voltage: | 4.5V DC |
|---|---|
| Material: | ABS Plastic |
| Humidity: | 0 To 95% RH,no Condensation |
Professional Grade CO Carbon Monoxide Detector with 7 Years Life, TÜV Certified and AA Operated
| Installation: | Wall Mount Or Tabletop |
|---|---|
| Power Supply: | 4.5V DC |
| Humidity: | 0 To 95% RH,no Condensation |
Professional OEM 10-Year Lithium Battery Smoke Carbon Monoxide Detector with Dual Detection System and 85dB Alarm Sound
| Installation: | Battery-powered |
|---|---|
| Sensitivity: | 0.1% - 0.15% Obscuration Per Foot |
| Silencebutton: | Yes, To Temporarily Silence Alarm |
Residential Carbon Monoxide And Smoke Alarm 3V 10 Year Smoke Carbon Monoxide Detector
| Name: | Carbon Monoxide And Smoke Alarm |
|---|---|
| Reset Time: | Less Than 1 Second |
| Led Indicator: | Red LED For Alarm And Green LED For Power |
High Performance CO Carbon Monoxide Detector with 7 Years Life TÜV Lab Certified Electrochemical Sensor
| Material: | ABS Plastic |
|---|---|
| Rated Voltage: | 4.5V DC |
| Humidity: | 0 To 95% RH,no Condensation |
Professional Smoke Carbon Monoxide Detector with 10-Year Lithium Battery Photoelectric/Electrochemical Sensor and 85dB Alarm Sound
| Temperature Range: | -10°C To 50°C |
|---|---|
| Displaytype: | Digital LCD / LED Indicator |
| Power Source: | Battery-operated |
ODM 10-Year Lithium Battery Smoke Carbon Monoxide Detector with Dual Detection System and 85dB Alarm Sound
| Sensor Type: | Photoelectric/Electrochemical Sensor |
|---|---|
| Detection Type: | Smoke And Carbon Monoxide |
| Testbutton: | Yes |
EN Certified Smoke Carbon Monoxide Detectors Battery Operated Residential Carbon Monoxide Detector
| Name: | Smoke Carbon Monoxide Detectors |
|---|---|
| Alarm Sound Level: | 85 DB At 10 Feet |
| End-Of-Life Warning: | Yes |
Dual Sensor Gas Carbon Monoxide Detectors Wall Mounted Gas And CO Detector
| Name: | Gas Carbon Monoxide Detectors |
|---|---|
| Mounting Type: | Wall Mountable |
| Dimensions: | 112mm X 73mm X 42mm |
OEM 10-Year Lithium Battery Smoke Carbon Monoxide Detector with Dual Detection System and 85dB Alarm Sound
| Temperature Range: | -10°C To 50°C (14°F To 122°F) |
|---|---|
| Display: | Digital Display For CO Levels |
| Weight: | Around 180 Grams |

