All Products
Keywords [ battery powered gas detector ] match 79 Products.
EN50291 Certified Carbon Monoxide CO Alarms 10 Year Battery Powered CO Alarm For Home And Commercial
| Name: | Carbon Monoxide CO Alarms |
|---|---|
| Responsetime: | Less Than 30 Seconds |
| Humidityrange: | 10% To 90% Non-condensing |
OEM ODM Home Methane Detector EN50194 Approved Methane Gas Detectors With Dual Gas Detection
| Name: | Home Methane Detector |
|---|---|
| Productname: | Gas Leak Alarm |
| Operatingtemperaturerange: | -10°C To 50°C |
EN50194 / SGS Approval Gas Leak Alarm Professional House Gas Detector
| Name: | Gas Leak Alarm |
|---|---|
| Dimensions: | 120mm X 70mm X 40mm |
| Response Time: | Less Than 10 Seconds |
Custom Carbon Monoxide And Smoke Alarms 5 Year Battery Carbon Monoxide Detectors With HD LCD Display
| Item: | Carbon Monoxide And Smoke Alarms |
|---|---|
| Usage: | Fire Detection And Alarm System |
| Material: | ABS Fireproof |
Intelligent Portable CO Detector
| Productname: | Portable CO Detector |
|---|---|
| Testfeature: | Manual Test Button |
| Operating Voltage: | 3V DC Lithium Battery |
EN50291 Certified Gas And CO Detector
| Operatingtemperature: | -10°C To 50°C |
|---|---|
| Weight: | 250 Grams |
| Dimensions: | 100mm X 40mm |
TÜV Certified CO Carbon Monoxide Detector with 7 Years Life and AA Battery Operation
| Powersource: | Battery Operated |
|---|---|
| Material: | ABS Plastic |
| Responsetime: | Less Than 30 Seconds |
SGS Tested CO Carbon Monoxide Detector with 10 Year Battery Life and 30 Month Warranty
| Item: | Conventional CO Detector |
|---|---|
| Batterylife: | Up To 10 Years |
| Color: | Light Grey |
OEM Smart 10-Year Lithium Battery Smoke Carbon Monoxide Detector with Photoelectric/Electrochemical Sensor and 85dB Alarm Sound
| Certifications: | SGS Listed, EN Compliant |
|---|---|
| Sensor Technology: | Photoelectric/Electrochemical |
| Displaytype: | Digital LCD / LED Indicator |
Voice Prompt Carbon Monoxide Gas Alarm 9V Battery Gas And CO Detector Reliable
| Name: | Carbon Monoxide Gas Alarm |
|---|---|
| Sensor Type: | Electrochemical/Semiconduct Sensor |
| Alarm Type: | Voice AndAudible And Visual Alarm |

